Wojewódzki Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej, IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej pod hasłem: „Śpiewajmy razem”. Konkurs odbędzie się w dniu 23 lutego 2015 r., w  auli Zespołu Szkół z Oddziałami integracyjnymi w Opolu, ul. Hubala 2. Szczegółowy regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa dostępne u nauczycielki języka angielskiego N. Markowiak w sali nr 2 naszej szkoły. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do dnia 12 lutego.

 
Aktywni lekkoatleci

11 stycznia 2015 na pewno kojarzyć się nam będzie z 23 Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz z biegiem "Podziel się z cukrzycą", w którym brali udział uczniowie z klas lekkoatletycznych. Głównym celem biegu dla naszych gimnazjalistów było przede wszystkim propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, cel charytatywny oraz promocja naszych klas sportowych !!!

 
Jasełka

W dniu 19 grudnia odbyły się w naszej szkole klasowe spotkania wigilijne.

Jak co roku i tym razem, na auli szkolnej odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. Tym razem przygotowała je klasa IIc.

Swoją część artystyczną dodała grupa uczniów uczestnicząca w zajęciach teatralnych, która przygotowała przedstawienie związane z "gorączką przedświątecznych zakupów".

 
... i jeszcze jedna wycieczka

Organizowana jest wycieczka do Warszawy dla wszystkich chętnych z PLO VI. Termin: 12-13 marzec 2015r. Całkowity koszt 360 zł od osoby. W planie: Centrum Nauki "Kopernik", Centrum Badań Jądrowych w Świerku ze zwiedzaniem reaktora jądrowego i laboratoriów, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawska Starówka. Zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienkami, śniadaniem i obiadokolacją. W cenie również opieka pilota, przewodnik po Starówce, autokar, ubezpieczenie. Więcej informacji u p. M. Grzeszek w sali 227.

 
Wycieczka do Anglii

UWAGA!!!

Ruszają zapisy na tygodniową wycieczkę szkolną do Anglii!!!
Wyjazd planowany jest na wrzesień 2015. Noclegi zapewniane są przez rodziny brytyjskie, co daje wspaniałą możliwość szlifowania języka angielskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce projekty/wycieczka.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sali 134 do p. Agaty Herman.

Ilość miejsc ograniczona!

 
Edukacja czytelnicza i medialna

W ramach zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej dwie klasy maturalne  III a i III d odwiedziły w grudniu Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Celem wyjścia było kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji z różnych źródeł oraz posługiwania się katalogiem elektronicznym. Uczniowie zostali poinstruowani jak korzystać z całego spektrum możliwości strony internetowej biblioteki. Uczyli się wyszukiwać potrzebne im wiadomości przy pomocy katalogu on-line. Przedstawiono im interesujące strony internetowe, na których można znaleźć treści niezbędne do przygotowania się do egzaminu dojrzałości.

Z okazji obchodzonego właśnie Roku Jana Karskiego zorganizowana została dodatkowa lekcja. Klasa miała okazję poznać historię i działalność tego bohatera czasu II wojny światowej opowiedzianą przy pomocy hiphopowej piosenki oraz filmu animowanego. Ta forma przygotowania uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym od lat przynosi bardzo wymierne korzyści i z pewnością będzie kontynuowana.

 
Opolskie Ogrody Talentów

 

Ogłoszony został nabór do miejskich konkursów i festiwali organizowanych przez jednostki oświatowe miasta Opola pod wspólną nazwą Opolskie Ogrody Talentów. Wszelkie informacje dotyczące poszczególnych konkursów dostępne są u p. Beaty Zajączkowskiej-Kaim w sali 208. Tam również prosimy o zgłaszanie się osób, które znalazły na poniższej liście coś ciekawego dla siebie.

Regulamin konkursu
Harmonogram konkursu

Wykaz konkursów:

 

  1. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - eliminacje rejonowe, MDK, kwiecień 2015r.
  2. Festiwal artystyczny Opolskie Młode Talenty - teatr, muzyka, taniec, MDK, Kwiecień 2015r.
  3. Wojewódzki Festiwal Szkolnych Zespołów Tanecznych FANTAN, MDK, maj-czerwiec 2015r.
  4. Robo Elektryk Day, Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu, marzec 2015r.
  5. Konkurs literacki "Wierszem i prozą o ...", MODN w Opolu, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, styczeń - maj 2015r.
  6. V Miejski Konkurs Piosenki Obcojęzycznej "Łowcy talentów", ZSZ w Opolu
  7. Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opolu, marzec 2015r.
  8. Konkurs wiedzy o filmie i fotografii „Jeden z dziesięciu” Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu, kwiecień 2015r.
  9. Festiwal "Etno-sztuka" - zakładka do książki, ZPPKP w Opolu i  Biblioteka Pedagogiczna w Opolu, maj 2015r.
 
Zaprojektuj logo

NTO zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do współtworzenia dwutygodnika "16 plus", poprzez zabawę w projektowanie loga.

Swoje propozycje mogą nam zgłaszać sami uczniowie, ale także ich wychowawcy, nauczyciele czy przedstawiciele – nie stawiamy limitu ilościowego ani tematycznego. Loga mogą nawiązywać do kalendarza, pór roku, ważnych wydarzeń, rocznic, ciekawostek, zainteresowań młodych ludzi, wszystkiego co im w duszy gra. Muszą jedna spełniać następujące wymogi techniczne:
- maksymalne pole do wykorzystania: 220mm x 45mm
- rozdzielczość: 300 dpi
- preferowany model koloru: CMYK
- preferowany format wektorowy - czcionki zamienione na krzywe.

Redakcja ma prawo do ingerencji w projekt, poprawek kolorystycznych lub kompozycyjnych.
Kolegium redakcyjne pod przewodnictwem redaktora naczelnego i głównego grafika nto będzie wybierać spośród nadesłanych propozycji logo na dane wydanie. Już w samym dwutygodniku pod logiem znajdzie się miejsce na imię, nazwisko i nazwę szkoły jego autora.

Projekty prosimy wysyłać na adres 16plus@nto.pl. Czekamy na nie przez cały rok. Pomysły uczniowie mogą zgłaszać nam już dzisiaj. 
Kolejny numer dwutygodnika ukaże się 12.11.14  i wtedy chcielibyśmy pokazać kolejne zaproponowane przez was logo.

Serdecznie zapraszamy do zabawy!
Redakcja Nowej Trybuny Opolskiej

 
Zebranie Rodziców

UWAGA RODZICE!!!

W dniu 15 grudnia (poniedziałek), o godz. 17.00 odbędą się Zebrania Rodziców wszystkich klas gimnazjalnych i licealnych z wychowawcami oraz konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Na spotkaniu przekazana będzie Państwu informacja o zagrażających ocenach niedostatecznych na koniec semestru. Prosimy wszystkich rodziców o przybycie do szkoły.
Wykaz sal, w których odbędą się zebrania.

O godz. 17:30 - spotkanie w sprawie organizacji studniówki - sala 112

 
Podziękowanie

W dniu 7.12.2014 r. odwiedziliśmy Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Zawieźliśmy ponad 50 kilogramów ryżu i kaszy, suchą karmę, karmę w  puszkach, koce, ręczniki, zabawki dla kotów i psów. Bardzo dziękuję wszystkim - UCZNIOM, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM SZKOŁY, za zaangażowanie w akcję i zachęcam do dalszej zbiórki. Romana Kwiecińska

 
"Prawda o AIDS - przekaż ją dalej"

Turniej wiedzy „Prawda o AIDS przekaż ją dalej”
dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta Opole

W dniach 12.11.2014r.- 21.11.2014r. na terenie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego   nr VI w Opolu odbywała się akcja edukacyjno- profilaktyczna pod hasłem „Prawda o AIDS przekaż ją dalej”. Prowadzącymi akcję byli uczniowie klasy IIc wyłonieni w etapie szkolnym turnieju wiedzy o AIDS: Karolina Dobrowolska, Sabina Fronia, Joanna Maziakowska, Weronika Wolny i Piotr Sykuła. Uczniowie przeprowadzili wśród uczniów klas II konkurs na plakat lub ulotkę poświęconą tematowi HIV/AIDS. Z przygotowanych prac powstał poster, który został umieszczony na forum szkoły. Wymienieni uczniowie przygotowali także prezentacje multimedialne, które następnie przedstawili w klasach I i II w ramach zajęć wychowawczych. Lekcje te wzbudziły duże zainteresowanie w klasach, uczestnicy zadawali prowadzącym liczne pytania.

W dniu 26.11.2014r. wymieniona piątka naszych uczniów wzięła udział w Turnieju wiedzy „Prawda o AIDS przekaż ją dalej” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta Opole i zajęła zaszczytne III miejsce. Serdecznie gratulujemy wiedzy i zapału.

 
Marcowy szał konkursowy z języka angielskiego

Oto propozycje trzech konkursów z języka angielskiego-dwa tradycyjne w postaci testu FOX
http://www.fox.wombb.edu.pl/pages/strona-glowna

oraz Łowcy Talentów
http://jersz.pl/contest,8,tab_22.html

i jeden na kartkę z pamiętnika Day by Day . http://www.glossa.pl/daybyday/konkurs-jezyka-angielskiego-day-by-day

Zainteresowanych uczniów zarówno z klas gimnazjalnych jak i licealnych proszę o kontakt z p. Szukalską lub p. Białek  do dnia 10 grudnia!

zobacz plakat

 
Stypendia Prezesa Rady Ministrów

Dnia 18 listopada 2014r. w sali koncertowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych w województwie opolskim. Jedną z nagrodzonych była uczennica klasy IIc PLO VI, Karolina Dobrowolska.

Karolina odebrała stypendium z rąk pani premier Ewy Kopacz 5 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Zamieszczamy tu słowa Karoliny, opisujące ten dzień.

Uroczystość w Opolu przygotowywali uczniowie naszego liceum pod okiem pani Romany Kwiecińskiej. Zobacz jak pisały o tym fakcie gazety: Gazeta Wyborcza i Nowa Trybuna Opolska

 
Co motylek zawinił fizyce?

W dniu 19 listopada uczniowie PLO VI mogli wysłuchać wykładu popularno - naukoweg pani dr Ewy Pawelec z Uniwersytetu Opolskiego na temat:

"Chaos deterministyczny, czyli kto wreszcie zatłucze tego podłego motylka"

Sala audiowizualna wypełniona była po brzegi. Nie zabrakło uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Uczniowie zmierzyli się z trudnym zagadnieniem z pogranicza fizyki i matematyki. Chaos deterministyczny - własność równań lub układów równań, polegająca na dużej wrażliwości rozwiązań na dowolnie małe zaburzenie parametrów. Dotyczy to zwykle nieliniowych równań różniczkowych i różnicowych, opisujących układy dynamiczne. Badania nad takimi układami doprowadziły do wniosku, iż niewielkie zaburzenie warunków początkowych powoduje rosnące wykładniczo z czasem zmiany w zachowaniu układu. Popularnie nazywane jest to efektem motyla. Mimo iż model jest deterministyczny, w dużej skali czasowej wydaje się zachowywać w sposób losowy. Zachowanie takie można zaobserwować w wielu zjawiskach fizycznych, m.in. w zmianach pogody, oscylujących reakcjach chemicznych, zachowaniach niektórych obwodów elektrycznych i ruchu ciał oddziałujących grawitacyjnie.

Ciekawe???

 
Pomóż zwierzętom

W naszej szkole będzie organizowana zbiórka na rzecz Miejskiego Schroniska dla  Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Zbliża się zima, dlatego też psy i koty potrzebują szczególnej pomocy.
SZCZEGÓLNIE POTRZEBNE SĄ :
- UŻYWANE KOCE;
- RĘCZNIKI;
- RYŻ
Wszystkie rzeczy proszę przynosić do Sali 206
do Pani R. Kwiecińskiej.

 
Święto Niepodległości

Ponieważ 11 listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy i nauki, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr VI w Opolu obchodziło Narodowe Święto Niepodległości w dniu 7 listopada. Z tej okazji na korytarzu szkoły, przez cały dzień, słychać było patriotyczne pieśni. Uczniowie klas humanistycznych IIa i IIIa obejrzeli film historyczny pt. "Cud nad Wisłą". Wszyscy, którzy chcieli pokazać, że dumni są z faktu, iż są Polakami mogli przypiąć wcześniej przygotowane, biało-czerwone kotyliony. Na auli odbyła się uroczysta akademia. Nie zabrakło tekstów mówionych i piosenek o wolności, niepodległości i miłości do Ojczyzny, śpiewanych przez naszych uczniów. Przedstawiono filmy z wywiadami przeprowadzonymi wśród uczniów zarówno klas licealnych jak i gimnazjalnych. Pojawiły się pytania: "Czy niepodległość jest dana raz na zawsze?", " Czym jest dla Ciebie patriotyzm?", "Czym jest dla Ciebie wolność?". Do myślenia zmuszały liczne symbole narodowe i hasła dekorujące aulę. Prezentowano twórczość znanych malarzy polskich o tematyce niepodległościowej. Odbyło się też finałowe wręczenie nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie szkolnym. Nagrody przyznano w trzech kategoriach:

- najlepsza praca plastyczna "Niepodległość": Katarzyna Żyłka Ia, Kacper Goleń IIgs, Dominika Halupczok IId, Agnieszka Lukas IIIa

- najlepsza praca fotgraficzna "Miejsca związane z walką o odzyskanie niepodległości na Opolszczyźnie": Sabina Fronia IIc

- najlepszy esej pt. "Patriotyzm dzisiaj": Piotr Jankowski Ia, Wiktoria Radecka IIa, Natalia Jarocka IIIa

Przeczytaj prace konkursowe oraz recenzję jury konkursowego.

Temat patriotyzmu okazuje się wciąż aktualny. Niech to święto będzie pretekstem do chwili zadumy nad pytaniem
,,A czym patriotyzm jest dla mnie?”.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12