Stypendia Prezesa Rady Ministrów

Dnia 18 listopada 2014r. w sali koncertowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych w województwie opolskim. Jedną z nagrodzonych była uczennica klasy IIc PLO VI, Karolina Dobrowolska.

Karolina odebrała stypendium z rąk pani premier Ewy Kopacz 5 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Zamieszczamy tu słowa Karoliny, opisujące ten dzień.

Uroczystość w Opolu przygotowywali uczniowie naszego liceum pod okiem pani Romany Kwiecińskiej. Zobacz jak pisały o tym fakcie gazety: Gazeta Wyborcza i Nowa Trybuna Opolska

 
Co motylek zawinił fizyce?

W dniu 19 listopada uczniowie PLO VI mogli wysłuchać wykładu popularno - naukoweg pani dr Ewy Pawelec z Uniwersytetu Opolskiego na temat:

"Chaos deterministyczny, czyli kto wreszcie zatłucze tego podłego motylka"

Sala audiowizualna wypełniona była po brzegi. Nie zabrakło uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Uczniowie zmierzyli się z trudnym zagadnieniem z pogranicza fizyki i matematyki. Chaos deterministyczny - własność równań lub układów równań, polegająca na dużej wrażliwości rozwiązań na dowolnie małe zaburzenie parametrów. Dotyczy to zwykle nieliniowych równań różniczkowych i różnicowych, opisujących układy dynamiczne. Badania nad takimi układami doprowadziły do wniosku, iż niewielkie zaburzenie warunków początkowych powoduje rosnące wykładniczo z czasem zmiany w zachowaniu układu. Popularnie nazywane jest to efektem motyla. Mimo iż model jest deterministyczny, w dużej skali czasowej wydaje się zachowywać w sposób losowy. Zachowanie takie można zaobserwować w wielu zjawiskach fizycznych, m.in. w zmianach pogody, oscylujących reakcjach chemicznych, zachowaniach niektórych obwodów elektrycznych i ruchu ciał oddziałujących grawitacyjnie.

Ciekawe???

 
Zaprojektuj logo

NTO zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do współtworzenia dwutygodnika "16 plus", poprzez zabawę w projektowanie loga.

Swoje propozycje mogą nam zgłaszać sami uczniowie, ale także ich wychowawcy, nauczyciele czy przedstawiciele – nie stawiamy limitu ilościowego ani tematycznego. Loga mogą nawiązywać do kalendarza, pór roku, ważnych wydarzeń, rocznic, ciekawostek, zainteresowań młodych ludzi, wszystkiego co im w duszy gra. Muszą jedna spełniać następujące wymogi techniczne:
- maksymalne pole do wykorzystania: 220mm x 45mm
- rozdzielczość: 300 dpi
- preferowany model koloru: CMYK
- preferowany format wektorowy - czcionki zamienione na krzywe.

Redakcja ma prawo do ingerencji w projekt, poprawek kolorystycznych lub kompozycyjnych.
Kolegium redakcyjne pod przewodnictwem redaktora naczelnego i głównego grafika nto będzie wybierać spośród nadesłanych propozycji logo na dane wydanie. Już w samym dwutygodniku pod logiem znajdzie się miejsce na imię, nazwisko i nazwę szkoły jego autora.

Projekty prosimy wysyłać na adres 16plus@nto.pl. Czekamy na nie przez cały rok. Pomysły uczniowie mogą zgłaszać nam już dzisiaj. 
Kolejny numer dwutygodnika ukaże się 12.11.14  i wtedy chcielibyśmy pokazać kolejne zaproponowane przez was logo.

Serdecznie zapraszamy do zabawy!
Redakcja Nowej Trybuny Opolskiej

 
Pomóż zwierzętom

W naszej szkole będzie organizowana zbiórka na rzecz Miejskiego Schroniska dla  Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Zbliża się zima, dlatego też psy i koty potrzebują szczególnej pomocy.
SZCZEGÓLNIE POTRZEBNE SĄ :
- UŻYWANE KOCE;
- RĘCZNIKI;
- RYŻ
Wszystkie rzeczy proszę przynosić do Sali 206
do Pani R. Kwiecińskiej.

 
Święto Niepodległości

Ponieważ 11 listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy i nauki, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr VI w Opolu obchodziło Narodowe Święto Niepodległości w dniu 7 listopada. Z tej okazji na korytarzu szkoły, przez cały dzień, słychać było patriotyczne pieśni. Uczniowie klas humanistycznych IIa i IIIa obejrzeli film historyczny pt. "Cud nad Wisłą". Wszyscy, którzy chcieli pokazać, że dumni są z faktu, iż są Polakami mogli przypiąć wcześniej przygotowane, biało-czerwone kotyliony. Na auli odbyła się uroczysta akademia. Nie zabrakło tekstów mówionych i piosenek o wolności, niepodległości i miłości do Ojczyzny, śpiewanych przez naszych uczniów. Przedstawiono filmy z wywiadami przeprowadzonymi wśród uczniów zarówno klas licealnych jak i gimnazjalnych. Pojawiły się pytania: "Czy niepodległość jest dana raz na zawsze?", " Czym jest dla Ciebie patriotyzm?", "Czym jest dla Ciebie wolność?". Do myślenia zmuszały liczne symbole narodowe i hasła dekorujące aulę. Prezentowano twórczość znanych malarzy polskich o tematyce niepodległościowej. Odbyło się też finałowe wręczenie nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie szkolnym. Nagrody przyznano w trzech kategoriach:

- najlepsza praca plastyczna "Niepodległość": Katarzyna Żyłka Ia, Kacper Goleń IIgs, Dominika Halupczok IId, Agnieszka Lukas IIIa

- najlepsza praca fotgraficzna "Miejsca związane z walką o odzyskanie niepodległości na Opolszczyźnie": Sabina Fronia IIc

- najlepszy esej pt. "Patriotyzm dzisiaj": Piotr Jankowski Ia, Wiktoria Radecka IIa, Natalia Jarocka IIIa

Przeczytaj prace konkursowe oraz recenzję jury konkursowego.

Temat patriotyzmu okazuje się wciąż aktualny. Niech to święto będzie pretekstem do chwili zadumy nad pytaniem
,,A czym patriotyzm jest dla mnie?”.

 
HIP-HOP

Młodzieżowa Rada Miasta wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, w dniu 5 grudnia organizuje Przegląd Artystów Hip-Hopowych "Siła Słowa". Wydarzenie to ma na celu promocję młodych, zdolnych artystów tworzących muzykę hip-hop. Może to być dla Ciebie przepustką do międzynarodowej kariery. Zgłoszenia można wysyłać do 13 listopada. Więcej informacji ...

 
Mój patriotyzm

Jeśli jesteś dumny z faktu, że jesteś Polakiem, pokaż to w dniu 7 listopada, przypinając do ubrania biało-czerwony kotylion. W tym dniu nasza szkoła obchodzi święto odzyskania niepodległości na pamiątkę 11 listopada 1918 roku, dnia, w którym po 100 latach Polska znów zaistniała na mapach świata.

 
Cukierek albo psikus!

31 października (piątek) noście przy sobie coś słodkiego, bo w każdej chwili może was spotkać psikus. W dniu amerykańskiego święta Halloween przebrani uczniowie będą chodzili po klasach i zbierali słodycze na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. Bądźcie przygotowani!

 
Konkurs !!!

Z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości ogłaszamy konkursy dla uczniów PLO VI i PG 7:

1. Konkurs plastyczny - temat: "Niepodległość" format A3, technika plastyczna - dowolna


2. Konkurs fotograficzny - temat: "Miejsca związane z walką o odzyskanie niepodległości na Opolszczyźnie", wydruk zdjęcia w formacie A4


3. Konkurs na esej - temat: "Patriotyzm dzisiaj"

Prace należy przynosić w wersji papierowej do dnia 4 listopada 2014r. do p. M.Grzeszek lub p. B. Materki.
Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród odbędzie się w dniu 7 listopada, podczas uroczystości na auli szkolnej.
Więcej informacji dot. konkursów udziela p. M. Grzeszek.

 
Lekcja literatury "na żywo"

Poznając, jedną z czołowych powieści doby modernizmu - "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta - uczniowie klasy III d udali się do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Na własne oczy i uszy (ciekawe opowieści pracowników muzeum) młodzież mogła zapoznać się z realiami życia mieszkańców wsi: pracą w kuźni,  mieleniem zboża na chleb, funkcjonowaniem wiejskiej szkoły,  a nawet uczestniczyć w lekcji matematyki z wykorzystaniem liczydła!

 
OGÓLNOPOLSKI TYGODZIEŃ KARIERY W NASZEJ SZKOLE
  1. Dnia 20 października 2014 r. w kl. II A odbyło się spotkanie ze szkolnym doradcą zawodowym dr Anną Rajchel, która zaprezentowała uczniom profile kształcenia w szkolnictwie wyższym regionu opolskiego oraz scharakteryzowała specyfikę opolskiego rynku pracy.
  2. Dnia 21 października 2014 r. uczniowie kl. I A wraz z organizatorem spotkania dr Anną Rajchel oraz wychowawczynią mgr Agnieszką Borcuch uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Politechnikę Opolską Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu. Młodzież poznawała tajniki kaligrafii oraz uczyła się podstawowych chińskich zwrotów. W drugiej części spotkania młodzież uczestniczyła w procesie parzenia i degustacji herbaty. Dla uczniów z kl. IA było to pierwsze spotkanie z kulturą i tradycją Chin. Zajęcia poprowadzili lektorzy języka chińskiego- pracownicy Instytutu Konfucjusza. Było bardzo profesjonalnie i ciekawie.
 
Zebranie rodziców

Zapraszamy wszystkich rodziców klas licealnych i gimnazjalnych na zebrania rodziców, które odbędą się w dniu 20 października (poniedziałek) o godz. 17.00 w salach wg wykazu.
Tego dnia, o godz. 17.30 w sali 112 odbędzie się również zebranie rodziców zaangażowanych w organizację Studniówki.
Jeśli ktoś z rodziców ma problemy z zalogowaniem się do dziennika elektronicznego, to w dniu 20 października, po zebraniu z wychowawcami można uzyskać pomoc u p. Małgorzaty Grzeszek - nauczyciela informatyki.

 
Mamy MISTRZÓW!

NASI UCZNIOWIE MISTRZAMI WOJEWÓDZTWA
W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH !!!


16.10.2014 r. w Starym Oleśnie reprezentacja PLO VI rywalizowała o tytuł mistrza województwa z 15 sztafetami. Nasi uczniowie pobiegli wspaniale, zajmując I miejsce! Skład zwycięskiej sztafety: Bartosz Sobczyński, Maciej Chmielewski, Dawid Bulanda, Rafał Jurczyński, Bartek Sowada, Michał Bil, Olek Kupczak oraz Kamil Baron (rezerwowym był Jacek Zając).

W tym samym dniu, również w Starym Oleśnie startowały sztafety chłopców i dziewcząt z gimnazjum nr 7. Chłopcy zajęli bardzo dobre IV miejsce, natomiast dziewczęta VIII miejsce . Dla wszystkich serdeczne gratulacje !

 
Olimpiada Informatyczna

W dniach 06-03 listopada rozpoczyna się I etap XXII Olimpiady Informatycznej. Wszystkich, którzy czują się na siłach proszę o zapoznanie się z regulaminem, przykładowymi zadaniami i zgłoszenie się do nauczyciela informatyki w celu wysłania zgłoszenia.

 
Święto w PLO VI

W dniu 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona Szkoły - generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" oraz Dzień Edukacji Narodowej. Przy tej okazji miało miejsce uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Po raz pierwszy akademię przygotowali najmłodsi nasi uczniowie z klasy drugiej gimnazjalnej. Starsi koledzy nie zostawili ich jednak bez pomocy.  Po uroczystości cała szkoła wyszła do kina na film z cyklu "Kino na temat" - "Miasto 44", połączony z dyskusją na temat filmu.

 
Mistrzostwa Województwa w Indywidualnych Biegach Przełajowych

Nasza szkoła była najczęściej wyczytywaną szkołą na zawodach w Bąkowie, za sprawą naszych wspaniałych uczniów. Na zawody wojewódzkie pojechało pięcioro zawodników, z czego czworo stanęło na podium !!! Reprezentanci PLO VI : Kaja Drewienkowska I miejsce, Kamil Baron I miejsce,  Aleksandra Dobrucka II miejsce, Rafał Jurczyński III miejsce oraz Daria Ranecka miejsce IV. Gratulacje !


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 11